29.11.2021

Продаж авто за генеральною довіреністю: ризики, плюси та мінуси

Продаж авто за дорученням – досить поширена практика в Україні. Йдеться про угоду без переоформлення машини в сервісному центрі МВС, а лише про видачу продавцем нотаріально завіреної гендовіреності та передачу покупцю свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Переконані, що таким чином ви справді купили чи продали автомобіль? Це зовсім не так. Що насправді означає "продаж машини за довіреністю", якщо керуватися законом, і які наслідки такої угоди для кожної із сторін читайте далі.

Плюси продажу авто за довіреністю в Україні

Головна причина, чому продавець та покупець обирають такий варіант угоди, — економія грошей та часу. Зазвичай продаж авто за генеральною довіреністю не має на увазі зняття з обліку нинішнім власником та постановку машини на облік майбутнім. Також не потрібно отримувати нові номери та техпаспорт. Це дає можливість виключити клопіт із переоформленням та суттєво скоротити фінансові витрати. При продажі авто за генеральною довіреністю необхідно лише звернутися до нотаріуса для складання та підписання відповідного документа. Це коштуватиме кілька сотень гривень. Точна вартість залежить від населеного пункту та нотаріальної контори. У Києві, наприклад, ціни варіюються в межах 500–1000 грн за послугу. Багато хто радіє, що таким чином їм вдасться заощадити кілька тисяч гривень та уникнути бюрократичної тяганини. Але чи варто гра свічок, якщо врахувати всі проблеми та ризики?

Ризики продажу авто за дорученням

Розглянемо основні мінуси продажу авто за генеральною довіреністю для продавця та покупця.

Ризики для продавця

Управління машиною завжди пов'язане з небезпекою потрапити до дорожньо-транспортної пригоди. Якщо покупець на вашому автомобілі стане учасником ДТП, порушить правила дорожнього руху, завдасть майнових та/або фізичних збитків третім особам, претензії будуть пред'явлені вам як власнику. Вам також доведеться доводити, що за кермом була інша людина. У жодному разі участі в розслідуванні не уникнути і, можливо, навіть знадобиться компенсувати збитки з власної кишені. Друга ймовірна проблема – участь проданої машини у злочинній діяльності. Ваш транспортний засіб був помічений на місці злочину? Поліція прийде до вас, і ви повинні аргументувати, чому непричетні до подій, що відбулися. Не варто забувати і про те, що за законодавством штрафи за порушення правил дорожнього руху (зафіксовані на дорожню камеру) приходять власнику машини. Крім того, власник (юридично за документами), як і раніше, повинен сплачувати транспортний збір. Слід звернути увагу на ще один суттєвий нюанс під час продажу авто за генеральною довіреністю: хто платить податок після підписання документа — довіритель чи довірена особа? Закон каже, що саме довіритель зобов'язаний сплатити податок з доходів фізичних осіб. Такий податок складає 13% від вартості автомобіля. Цікаво, що при оформленні повноцінної угоди купівлі-продажу у державного нотаріуса податок становитиме лише 5%. А якщо довірена особа продасть ваш транспортний засіб? Коли такий продаж для довірителя вже другий за один звітний рік, він має сам сплатити 5% податку.

Ризики для покупця

Чи плануєте купівлю-продаж автомобіля за генеральною довіреністю? Пам'ятайте найголовніше: за такої угоди ви не отримуєте право власності на машину, а лише можете представляти інтереси довірителя – справжнього власника транспортного засобу. Ваші права як повіреного зазвичай обмежені. Ось що ви можете робити, маючи на руках гендовіреність:
 • керувати авто;
 • знімати з обліку та реєструвати;
 • продавати машину;
 • оформляти страховку;
 • виконувати ремонт;
 • отримувати витяги та документи;
 • замовляти та отримувати дублікати ключів;
 • подавати позовні заяви.
 Це лише приклад можливих повноважень. Точний список залежить від конкретної гендовіреності. Друга небезпека – термін дії документа обмежений. Також договір може бути будь-якої миті розірваний продавцем. Адже ви маєте право користуватися машиною, лише поки діє гендовіреність.  У яких випадках договір більше не має законної сили: 
 • його період дії закінчено (терміни вказуються під час підписання);
 • він анульований довірителем (продавець має повне право відкликати гендовіреність в односторонньому порядку в будь-який час);
 • довіритель зник або визнаний недієздатним.
Цивільний кодекс України передбачає видачу безвідкличної гендовіреності, але як це працює на практиці, незрозуміло.  Але навіть якщо продаж за довіреністю авто пройшов гладко, з продавцем все гаразд, він не збирається анулювати договір, існують інші ризики. Наприклад, транспортний засіб може опинитися під заставою або арештом, щодо нього можуть виникнути суперечки з третіми особами (зокрема між двома подружжям під час поділу майна або передачі у спадок, якщо довіритель помер). Таке може статися в будь-який момент, поки ви користуєтеся автомобілем.  Випадків, коли покупець намагався довести у суді, що він є реальним власником, маючи на руках лише гендовіреність, чимало. Однак у цій ситуації Верховний Суд зазвичай дотримується однієї позиції — людина з гендовіреністю не має права власності. І жодних винятків у цьому питанні.

Рекомендації

Щоб хоч трохи зменшити ризики під час продажу машини за дорученням, покупець може зробити таке:
 • Домовитися з покупцем, щоб той зареєструвався в базах даних МВС як користувач транспортного засобу. Це позбавить вас від сплати штрафів з вини довірчої особи, а також певною мірою захистить у ситуаціях з ДТП та можливими злочинними діями за участю авто.
І все ж експерти рекомендують віддати перевагу класичній угоді купівлі-продажу. У цьому випадку вам не зможуть пред'явити будь-які претензії, і податок при продажу буде меншим. Поради покупцю:
 • Перш ніж підписувати будь-які документи, проведіть попередню перевірку машини реєстрами викрадення та арешту. А власника можна перевірити за державним реєстром боржників.
 • Якщо ви не впевнені на 100%, що у довірителя не виникне проблем із фінансами та поділом майна, він раптово не пропаде або не передумає (і анулює чи не продовжить договір), в угоді купівлі-продажу автомобіля за дорученням краще не брати участь.
 • Оформляйте розписку про передачу продавцю коштів за транспортний засіб. І робіть це правильно (для оформлення розписки за всіма вимогами краще звернутися до юриста чи нотаріуса). Тоді, якщо продавець раптово відкличе гендовіреність, ви зможете зажадати свої гроші назад.
Вже купили авто по гендовіреності? Експерти рекомендують якнайшвидше переоформити право власності на себе. Якщо це неможливо зробити, найміть адвоката, який розробить тактику захисту в суді на майбутнє. Вона може знадобитися, коли з якихось причин гендовіреність анулюють.

Висновок

Продаж машини за генеральною довіреністю — одна з найпопулярніших угод на авторинку України. З фінансової точки зору такий варіант вигідніший, він також вимагає набагато менше часу, ніж переоформлення транспортного засобу при укладанні класичної угоди купівлі-продажу. Але з юридичної точки зору гендовіреність не дає права власності на машину, що є основним недоліком. Більше того, договір може бути анульований у будь-який момент, і покупець залишиться без автомобіля, і без сплачених грошей. У цьому випадку найкраще підходить приказка "Скупий платить двічі". І покупцю, і продавцеві варто добре подумати, зважити плюси та мінуси продажу авто за дорученням і лише потім ухвалювати рішення. Хоча, як показує все вищеописане у цій статті, недоліків такої угоди набагато більше, ніж переваг. Ну а якщо ви вже уклали подібну угоду, важливо якнайшвидше оформити договір купівлі-продажу. Підійде й інший документ, який передбачає перехід права власності на транспортний засіб від однієї особи до іншої. Потім необхідно перереєструвати машину у сервісному центрі МВС.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Пока оценок нет)
Loading...