02.12.2021

Машина-утопленик: як визначити втоплений автомобіль?

Содержание статьи:

Побачили порівняно новий автомобіль з невеликим пробігом, ціна якого значно нижча за ринкову? Будьте обережні: можливо, він "сьорбнув" води. Як визначити втоплену машину і чи взагалі варто купувати такий транспортний засіб — читайте далі.

Авто-утопленик: що це і звідки вони беруться

Машина-утопленик - транспортний засіб, що побував у воді або під водою протягом досить тривалого часу (як правило, від кількох днів). За різними оцінками, близько 95% всіх вживаних автомобілів в Україні потопельниками не є. Причина проста: у нас досить рідкісні або навіть випадки тривалих злив, підтоплень, ураганів та інших подібних явищ. Але якщо ви вирішили купити старе авто з Японії, Європи або деяких штатів США, доведеться дивитися в обидва. Сезон "утоплеників" зазвичай припадає на осінь та весну. Також логічно, що їхня кількість на ринку зростає після природних катаклізмів. Наприклад, у червні 2021 року в українських ЗМІ з'явилася інформація про те, що через 1-2 тижні на країну чекає велика партія (тисячі) автомобілів-утоплеників. Все через повінь, що сталася в Європі. Повідомлялося, що такі машини надійдуть з Чехії, Німеччини та Словаччини, і вони будуть майже на третину дешевшими за аналоги. Ураган Іда, що накрив східне узбережжя США наприкінці літа - на початку осені 2021 року, зробив утоплениками понад 200 тисяч авто. Тоді навіть американців попереджали про можливість появи підтоплених машин у місцевих автосалонах. Для українських автолюбителів це теж ризик, оскільки автомобілі з США користуються досить великою популярністю в нашій країні. Чи справді втоплений транспортний засіб є проблемою для майбутнього власника? Якщо ви вирішили придбати машину-утопленика, наслідки можуть бути непередбачуваними. Нижче ми розглянемо основні мінуси такої покупки.

Потоплена машина: наслідки

Утопленою може бути будь-яка марка і модель з будь-яким пробігом і навіть нове авто (наприклад, якщо потоп стався на автомобільному заводі). Така покупка може здаватися дуже вигідною, враховуючи ціни в 1,5-2 рази нижчі за ринкові. Але що насправді ховається під гарною обгорткою? Дізнайтеся, чому на запитання "Чи можна купувати втоплену машину?" ви найчастіше отримаєте негативну відповідь:
 • Іржа на кузові. Вода затікає навіть туди, куди так просто не дістанеться людська рука. Кузов покривається іржею скрізь: під обшивкою та сидіннями, у місцях кріплення вузлів та агрегатів, під з'єднаннями болтів.
 • Пошкоджена проводка. Від вологи контакти окислюються, корозія знищує мікросхеми, яких, наприклад, японських авто дуже багато. Поступово відмовляють датчики та блоки управління, може статися коротке замикання. Це як бомба уповільненої дії, і ніколи не знаєш, коли вона вибухне. А щоб відновити проводку, потрібно перебрати її повністю, що дуже довго і неймовірно затратно.
 • Неробоча система запалювання. Високовольтні дроти та залиті водою свічки необхідно міняти обов'язково, оскільки вони вже не можуть працювати як раніше.
 • Салон із запахом вогкості. Від подібного аромату складно позбутися навіть після професійної хімчистки. Тканинна оббивка та поролонові наповнювачі сидінь після перебування у воді фактично зіпсовані назавжди.
Також заміни вимагають фари, елементи трансмісії, електроустаткування та багато іншого. Чим вище стояла вода, тим серйозніші наслідки. Особливо, якщо вона дісталася двигуна: вода змішується з маслом, що негативно впливає на систему змащування, і мотор може перегрітися. Купівля втопленого автомобіля – це завжди ризик. Ви ніколи не знаєте, як він поведеться в дорозі. Вода не завжди діє швидко, часто проблеми з'являються через якийсь час і є повним сюрпризом для нового власника. Як визначити машину-утопленика, якщо продавець не зізнається у пошкодженні?

Як не купити втоплений автомобіль

Практично єдиний спосіб дізнатися історію транспортного засобу — придбати його самостійно за кордоном. Наприклад, у Японії власнику машини, що "сьорбнула" води, виплачують страховку, а її саму виставляють на аукціон без приховування того, що сталося. Ви бачите все як є: розводи солоної води, шар бруду, мокрий салон. Про минуле авто надається докладна інформація. Але якщо такий автомобіль потрапив до України, посередник навряд чи розповість вам правду. Як і місцевий продавець, який випадково потопив своє авто при ДТП і тепер намагається його позбутися. Більшість власників йдуть на всілякі хитрощі, щоб обдурити покупця. Для цього зазвичай достатньо хімчистки салону, заміни технічних рідин та очищення основних вузлів. Щоб після 1-2 тисяч кілометрів пробігу у вас не почалися проблеми, дізнайтеся, як зрозуміти, що машина — утопленик:
 • Лакофарбове покриття не буде пошкоджене. Враховувати стан ЛФП під час огляду безглуздо: вода, швидше за все, не зашкодить його. Хіба тільки автомобіль тягла течія. Але зазвичай утопленик" виглядає як новенький.
 • Ви відчуєте болотяний запах. Транспортний засіб на перегляді стоїть з усіма відчиненими вікнами? Можливо, водій намагається вивітрити специфічний затхлий аромат із салону. Але одного провітрювання замало. Тому, якщо ви почули сильний ароматизатор, пахощі, запах ацетону або щось подібне, власник очевидно намагається "перебити" аромат утопленої машини.
 • У салоні вогкість. Перевірте килимки - вони мають бути сухими з двох боків. Промацайте простір за педалями та під кріслами: якщо їх висушили феном, на ковроліні залишаться розводи. Вогкість у потопленого авто ви знайдете, відігнувши гумові ущільнювачі. Фінальна перевірка: увімкніть пічку, підніміть скло і трохи зачекайте. Скло та приладова панель запітніли? Транспортний засіб явно нещодавно "поплавав".
 • Оптика пітніє або повністю нова. Фари, що запітніли зсередини, краплі конденсату, відбивачі з каламутним нальотом — все це свідчить про пережитий катаклізм за участю води. Нова оптика у вживаному автомобілі? Водій щось ховає. Це ще один знак, як відрізнити втоплену машину від звичайної моделі.
 • На кузові сліди іржі. Приділіть найбільшу увагу внутрішній частині. Для цього попросіть власника підняти покриття для підлоги і зняти задній диван. Потім огляньте верхню частину кузова - випадково розлита кава туди навряд чи дістанеться. У нішах також можуть бути сліди іржі. Якщо явної корозії немає, проте фарба здута, це ще одна ознака попадання вологи.
 • Двигун в піску або свіжовимитий. Занадто чистий, напрочуд блискучий мотор повинен викликати у вас підозру. Зазвичай його миють, щоб щось приховати. Наприклад, підтікання рідин. Насторожити повинні і залишки мулу та піску в заглибленнях на передній рамці, що з'єднує лонжерони.
 • Перебої у роботі електрики. Заведіть машину і нехай вона трохи попрацює. Або попросіть тест-драйв на півгодини. При окислених контактах бувають перебої в роботі двигуна, індикатори перевірки систем не гаснуть і трапляються інші неприємності через проблеми з електрикою.
В ідеальному світі власник відразу попереджає, що авто "плавало". Він також проводить ремонтні роботи до виставлення транспортного засобу на продаж: повністю змінює проводку, очищує салон та виконує інші необхідні дії. Але такий “утопленик” є рідкістю і коштуватиме набагато вище за своїх потайливих побратимів.

Висновки

Вас навряд чи повідомлять, що авто постраждало при повені або випадково "покупалося" в озері. Швидше за все, власник ретельно приховає або замаскує пошкодження, спробує позбутися вологи та неприємного запаху. Машина, що має презентабельний зовнішній вигляд і неймовірно низький цінник, поступово почне показувати свої недоліки. Тому важливо бути уважними при купівлі б/у автомобіля. Особливо якщо нещодавно країну (вашу або ту, з якої ви хочете придбати авто) спіткав якийсь природний катаклізм. Максимальну обережність виявляйте під час огляду транспортних засобів, пригнаних із Японії, США та деяких країн Європи. Шукайте будь-які ознаки пошкоджень від вологи: конденсат, здуту фарбу, іржу, несвіжий запах, вологість на килимку, оббивці та важкодоступних місцях, а також сліди бруду, мулу, піску, сольові розводи. Все це способи, як дізнатися про машину-утопленика і вчасно відмовитися від ризикованої угоди.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Пока оценок нет)
Loading...